Jak zadbać o trawnik po zimie?
Za oknem wiosna i nasze myśli coraz częściej krążą wokół ogrodu i relaksu na świeżym powietrzu. To dobry moment, żeby przyjrzeć się swojemu trawnikowi.
Jak wygląda po zimie? Czy powstały na nim „łyse miejsca”? Pojawiły się nierówności? A może jakieś inne niepokojące objawy?
Grabienie
Jeszcze w marcu wskazane jest wygrabienie trawnika. Używamy do tego grabi wachlarzowych i grabimy „na krzyż”. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się resztek liści, starych suchych źdźbeł trawy, mchu i zanieczyszczeń, które mogłyby być pożywką dla chorób i szkodników. Można pominąć grabienie, jeśli uznamy, że należy zrobić wertykulację.
Wertykulacja
Na trawnikach 2-letnich i starszych, zanim jeszcze ruszy wzrost trawy, należy wykonać wertykulację. Zabieg ten polega na pionowym nacinaniu darni za pomocą wertykulatora, dzięki czemu usunięte zostają martwe resztki traw oraz mech. Po wykonaniu tego zabiegu naszym oczom mogą się ukazać puste miejsca, w które należy dosiać trawę. Bezpośrednio po wertykulacji trawnik nie wygląda najlepiej, ale już po kilku tygodniach widać pierwsze efekty.
Wałowanie
Na powierzchni trawnika po zimie mogły pojawić się wybrzuszenia i doły. To skutek działania wody, która wielokrotnie przez ten czas zamarzała i rozmarzała pod powierzchnią ziemi. Żeby wyrównać powierzchnię, warto wykonać wałowanie trawnika, a tym samym docisnąć darń do podłoża niwelując nierówności. Ten zabieg sprawdzi się jedynie na glebach lekkich. W przypadku gleb ciężkich, gliniastych lepiej unikać takich działań, bo wówczas tylko jeszcze bardziej ubijemy podłoże.
Aeracja
Aeracja, czyli nakłuwanie trawnika kolcami, ma na celu napowietrzenie korzeni traw za pomocą specjalnego narzędzia – aeratora. Na glebach gliniastych efekt tego zabiegu można utrzymać na dłużej wykonując piaskowanie trawnika. Wówczas ziarna piasku wypełnią otwory w ziemi, dzięki czemu możliwe jest zachowanie na dłużej luźnej struktury podłoża, a zarazem ułatwi oddychanie oraz rozwój korzeni traw.
Wapnowanie
Zalecany odczyn pH gleby pod trawnik to 5,5-7,0. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna wskazane jest podniesienie pH gleby poprzez wapnowanie. Wapnowanie również pomoże pozbyć się mchu z trawnika. Ważne jest, by zabieg wapnowania przeprowadzić zanim trawa rozpocznie wzrost. A jak sprawdzić odczyn gleby? Kwasomierz glebowy można kupić np. w markecie budowlanym na dziale ogrodniczym.
Nawożenie trawnika
Kiedy trawa rozpocznie już wzrost, warto zasilić trawnik np. saletrą amonową lub innym dedykowanym do trawników nawozem. Nawożenie trawnika należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu sezonu.
Pierwsze wiosenne koszenie
W zależności od pogody i tempa wzrostu trawnika, na przełom marca i kwietnia przypadnie pierwsze koszenie trawnika. Warto skrócić trawę, kiedy osiągnie ok 6 cm długości. Regularne koszenie i zbieranie pokosu wzmacnia trawę, pobudza do rozkrzewiania oraz pomaga uniknąć niektórych chorób trawnika